piątek, 6 lipca 2012

Krem z pomidorów





















Dostałem ostatnio pytanie o przepis na perfekcyjny krem z pomidorów. Wsiadło mi to trochę na ambicję, bo to miło, gdy ktoś chce się mnie poradzić w sprawach kulinarnych :) Niestety, o ile dość często gotuję różne zupy, to jakoś zupa pomidorowa nie gościła na moim stole od bardzo dawna. Porad udzieliłem trochę na czuja, ale postanowiłem, że muszę je sam przetestować, żeby wiedzieć, czy nie wyprowadziłem nikogo na manowce. Efekt był całkiem przyjemny, nie nazwałbym tej zupy perfekcyjnym kremem z pomidorów, ale na pewno bardzo przyzwoitym.

Ta wersja powstała na bulionie warzywnym domowej roboty, który jest bardzo prosty do zrobienia. Wystarczy wrzucić warzywa do garnka, zalać wodą, dodać przyprawy, zagotować, zmniejszyć gaz i zapomnieć na 2-3 godziny. Do mojego bulionu dodałem marchewkę, pietruszkę, selera (korzeń, łodygi naciowego i liście korzeniowego), pora, kilka ząbków czosnku. Doprawiłem kilkoma gałązkami tymianku, ziarnami pieprzu, 3 ziarnami ziela angielskiego, 2 listkami laurowymi. Pod koniec gotowania doprawiłem solą. Można tego nie robić i doprawić bulion bezpośrednio przed użyciem.






















Tak naprawdę do zrobienia warzywnego bulionu wystarczy marchew, seler naciowy i cebula. To niezbędne minimum. Ale bulion to taki swego rodzaju śmietnik, można do niego dorzucać wszystkie kawałki warzyw (poza warzywami kapustowatymi). Dzięki temu też lepiej wykorzystujemy składniki, nie wyrzucamy, tylko przerabiamy ile się da :)

Składniki (3 porcje):
  • 1l bulionu (może być też drobiowy, który może być nawet lepszy)
  • 1 puszka pomidorów w zalewie
  • 2 dojrzałe świeże pomidory
  • 1 czubata łyżka koncentratu pomidorowego
  • szczypta suszonej bazylii
  • sól, pieprz, cukier do smaku
  • 2 łyżki śmietany 18%
Przygotowanie:
Do bulionu dodajemy pomidory z puszki. Świeże pomidory obieramy i kroimy w kostkę, następnie dodajemy do zupy. Doprawiamy bazylią i gotujemy przez ok. 30min. Po 20min dodajemy koncentrat pomidorowy. Gotową zupę można zmiksować lub przetrzeć przez sito. Jeśli chcemy uzyskać gładką konsystencję warto najpierw zmiksować, a później dla pewności przecedzić przez sito. Krem doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Jeśli pomidory były kwaśne trzeba dodać sporo cukru, żeby zbalansować smak. Śmietanę mieszamy z kilkoma łyżkami mleka lub zimnej wody, hartujemy dodając powoli gorącą zupę. Zahartowaną śmietanę wlewamy do zupy zdjętej z ognia. Nie może się gotować, gdy dodajemy śmietanę, bo łatwo może się zwarzyć. Po dodaniu śmietany już nie doprowadzamy do wrzenia, podgrzewając zupę także staramy się jej nie zagotować. Warto też ostatecznie spróbować po dodaniu wszystkich składników i ewentualnie ostatecznie doprawić.




4 komentarze:

  1. Uwielbiam krem z pomidorów :) Ja robię i tak jak Ty, a czasami z pomidorków, które dzielę na pół, wkładam do naczynia żaroodpornego, przyprawiam czosnkiem, solą, pieprzem, tymiankiem i skrapiam oliwą i przez chwilę zapiekam. Po wyjęciu robię z nich przecier i dodaję do bulionu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetny pomysł, muszę kiedyś spróbować, musi fajnie wzmacniać smak pomidorów. Myślałem właśnie o wzmacnianiu smaku przez zrumienienie warzyw, też do bulionu.

      Usuń
  2. Uwielbiam krem z pomidorów, Twój wygląda pysznie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Zaraz się zabieram do gotowania :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny :) Proszę podpisz się, jeśli komentujesz anonimowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...