piątek, 4 stycznia 2013

Czekoladowe muffinki z nadzieniem krówkowym

Pamiętacie ciasto daktylowe z sosem krówkowym? (klik) Zostało mi wtedy sosu krówkowego, który wyszedł trochę zbyt gęsty. Po wstawieniu do lodówki przybrał formę praktycznie stałą. Od razu wiedziałem, że muszę go wykorzystać jako nadzienie do muffinek. Rozpływający się, jeszcze ciepły kajmak, czy może być coś lepszego? Początkowo chciałem zrobić muffinki daktylowe, bazując na cieście daktylowym, ale ostatecznie uznałem, że niezbyt słodkie, bardzo kakaowe muffinki będą się świetnie komponowały z bardzo słodkim nadzieniem. I muszę nieskromnie powiedzieć, że to był strzał w dziesiątkę. Tak dobrych muffinek chyba jeszcze nie jadłem, zresztą czy ktoś umie oprzeć się muffince, z której wypływa kajmak?


Składniki (6 sztuk):
3/4 szklanki mąki
1/4 szklanki cukru
1/4 szklanki mleka
1/4 szklanki oleju roślinnego
1 jajko
1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
2 czubate łyżeczki kakao
szczypta soli
masa kajmakowa:
1 szklanka śmietanki 18%
1 szklanka brązowego cukru
100g masła
Przygotowanie:
Jeśli nie mamy masy kajmakowej przygotowania najlepiej zacząć dzień wcześniej, a przynajmniej kilka godzin wcześniej, żeby masa zdążyła się dobrze schłodzić i zestalić. Oczywiście można użyć gotowego kajmaku z puszki, jeśli nie chce nam się bawić w domową produkcje, chociaż jest to bardzo proste. W garnku roztapiamy masło, dodajemy brązowy cukier, przesmażamy przez parę chwil i dodajemy śmietankę. Całość gotujemy przez kilka minut, aż masa zgęstnieje. Przelewamy do słoika i studzimy. Taką masę można spokojnie przechowywać w lodówce przez dłuższy czas. Z podanej ilości wychodzi słoiczek po majonezie kajmaku, co wystarcza na 12 muffinek.
W dwóch miskach mieszamy oddzielnie składniki suche i składniki mokre. Bardzo ważne jest, żeby przesiać kakao, bo nie chcemy trafić na gorzkie grudki w babeczkach. Do suchych składników dodajemy szczyptę soli, która podkreśla smak kakao. Mokre składniki przelewamy do suchych i mieszamy, aż całość się połączy. Foremki do muffinek wypełniamy do połowy wysokości. Do każdej wkładamy łyżeczkę schłodzonej masy kajmakowej. Muffinki dopełniamy ciastem i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na około 12 minut. Jak widać niektóre muffinki pękły na górze, ale nie oznacza to zakalca. Babeczki trzeba przestudzić przed jedzeniem, warto uważać, bo kajmak jest bardzo gorący i łatwo się poparzyć. Kiedy są jeszcze ciepłe nadzienie wypływa ze środka, po wystudzeniu masa się bardziej zestala.







23 komentarze:

  1. Wyglądają obłędnie smacznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy ja myślę aż tak głośno,ze wszyscy wiecie o co chodzi? :)))Na cos w tym stylu mam ochotę i mialam wlasnie piec:) Wygladaja doskonale! A mozna Twoj przepis wykorzystac? Aga

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No pewnie, przecież to największa frajda, kiedy ktoś ma ochotę wykorzystać mój przepis :)

      Usuń
  3. wyobrażam sobie jak smakowały:D achhh
    wyglądają jak milion dolarów!

    OdpowiedzUsuń
  4. Tomku skradłeś moje serducho tymi babeczkami hehe :))
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. ojejciu! jakie one piękne... i to nadzienie, aż mam ochotę na coś słodkiego;)

    OdpowiedzUsuń
  6. ja się nie mogę im oprzeć :) wspaniałe!!

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo dobry pomysł:) Wyglądają wspaniale:) Powiedziałabym, że kusząco;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Robiłam ostatnio muffiny z sosem karmelowym. Z masą kajmakową muszą być obłędne w smaku!

    OdpowiedzUsuń
  9. Cześć Tomek,Twój przepis jest świetny.Muffinki wyszły piekielnie smaczne,a co najważniejsze,udają się za każdym razem.Kasia

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam.Jak Wy to robicie,ze masa kajmakowa sie nie wytapia i nie wsiaka w babeczki? Probowalam z 2 roznymi masami(rozne firmy) i wsiakaly.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. własnie, j mam podobny problem. masa kajmakowa zwyczajnie się wypieka i zostaje po niej tylko słodka dziura w muffince...

      Usuń
    2. u mnie to samo

      Usuń
  11. Coś pysznego ta masa i muffinka to idealne, słodkie połączenie :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Już są w piecu. Zobaczymy:)

    OdpowiedzUsuń
  13. Jak dla mnie świetny wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  14. Zaskakujący środek Twoich babeczek, świetne! Koniecznie trzeba wypróbować. Ostatnio rzadko piekę muffinki bo moje serce skradł przepis https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/przepis/przepis-na-klasyczne-ciastka-czekoladowe/ Zabieram je do pracy jako przekąskę i już prawie się od ich uzależniłam. Są przepyszne! Polecam!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny :) Proszę podpisz się, jeśli komentujesz anonimowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...