poniedziałek, 29 października 2012

Pieczone pierogi z dynią w 5 smakach i mozzarellą

Dziś po raz kolejny spotykamy się w wirtualnej kuchni, żeby gotować z dynią w roli głównej. Tym razem dynia w wersji wytrawnej. Niestety ponieważ cały dzień jestem (a właściwie to już byłem) dziś odcięty od dostępu do internetu, dlatego listę moich towarzyszy w kuchni uzupełnię jak tylko wrócę wieczorem do domu. Mam nadzieję, że mi to wybaczą ;)
Żeby nie robić ciągle bułeczek dziś postanowiłem postawić na pieczone pierogi. Bardzo lubię zapiekać pierogi, bo to bardzo wdzięczny materiał do pracy. Dzisiejsze nadzienie jest tylko trzyskładnikowe, bo zawiera dynię, mozzarellę i szczypiorek. Ale sekret tkwi w przyprawach. Słodka dynia i neutralna mozzarella, a do tego korzenne 5 smaków i pieprz cayenne. Połączenie dyni i przyprawy 5 smaków stało się teraz moim ulubionym połączeniem, pasują do siebie genialne, naprawdę warto spróbować. Przyznaję się, że pierogi trochę nie do końca wyszły, bo farsz rozsadził je od środka i z wszystkich co nieco wyciekło. Zwalam to na moją pazerność, bo napchałem wszystkie naprawdę porządnie. Ale nie ma tego złego. Ponieważ nadzienie jest z serem to jak tylko trochę przestygło związało się i nic nie poszło na zmarnowanie :)
Dotarłem w końcu do domu, więc oto i obiecana lista moich dzisiejszych towarzyszy w wirtualnej kuchni:


Składniki (10 sztuk):
150g mąki pszennej typ 400
1/2 łyżeczki soli
70ml wrzątku (mniej więcej)
300g dyni (obranej)
1 kulka mozzarelli (125g)
1 łyżeczka przyprawy 5 smaków
1/2 łyżeczki pieprzu cayenne
szczypiorek
sól
2 łyżki oleju
jajko do posmarowania
 
Przygotowanie:
Dynię kroimy w plastry, posypujemy 5 smaków, pieprzem cayenne i solą, polewamy olejem i dokładnie mieszamy. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy na 20 minut do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni. Dynia powinna zmięknąć, ale trzeba pilnować, żeby się nie przypaliła.
Mąkę mieszamy z solą, dodajemy wrzątek i mieszamy nożem stołowym, aż powstanie jednolite ciasto. Następnie zagniatamy je na blacie w razie potrzeby podsypując mąką, aż będzie gładkie i sprężyste. Odstawiamy przykryte na pół godziny, żeby odpoczęło.
Przestudzoną dynię kroimy w kostkę i mieszamy z drobno pokrojoną mozzarellą. Ciasto wałkujemy na grubość 2-3mm. Wycinamy kółka dowolnych rozmiarów, które następnie nadziewamy farszem i dokładnie zaklejamy brzegi. Farszu nie powinno być zbyt dużo, bo wypłynie. Z podanej ilości farszu można spokojnie nadziać 15 pierogów. Ja zrobiłem 10 i farsz wypłynął. Gotowe pierogi układamy na blasze i smarujemy rozkłóconym jajkiem. Pieczemy przez 15-20 minut w 200 stopniach, aż się ładnie zarumienią.





Dyniowe przysmaki

25 komentarzy:

  1. Szczerze mówiąc, jeszcze nigdy nie próbowałam piec pierogów. Właściwie nie wiem czemu, wyglądają tak apetycznie! Muszę zrobić, zwłaszcza z takim nadzieniem!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pieczone pierogi są świetne zarówno na ciepło, jak i na zimno :) To dobra alternatywa dla drożdżowych bułeczek, bo można je zrobić szybciej, nie czekając aż ciasto wyrośnie :)

      Usuń
  2. Bardzo ciekawi mnie ten farsz! Muszę wypróbować ten patent z dynią przyprawioną 5 smakami ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dynia i 5 smaków przeszła moje najśmielsze oczekiwania, świetnie do siebie pasują :)

      Usuń
  3. Rewelacja, bardzo mi się ten pomysł podoba. I to połączenie dyni i sera - super :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko trzeba uważać, żeby nie być zbyt łapczywym jak ja, bo połowa nadzienia ucieknie ;)

      Usuń
  4. Bardzo fajne :). Poproszę na spróbowanie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Pierogów pieczonych nigdy nie jadłam, a bardzo ciekawa jestem jak smakują :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych pasztecików :)

      Usuń
  6. Pieczone pierogi, to musi być pyszne :-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Tomku,

    Pierogów nadziewanych dynią jeszcze nigdzie nie spotkałam. Muszą smakować bardzo interesująco, tym bardziej, że są pieczone, a za takimi wprost przepadam :)

    Z serdecznymi pozdrowieniami,
    E.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też po raz pierwszy robiłem pierogi z dynią, ale na pewno nie ostatni :)

      Usuń
  8. Bardzo fajny pomysł i ciekawy farsz, jedyne co bym zmieniła to zrobiła sama przyprawę 5 smaków (jeśli miałabym na to czas), a dzięki temu farsz byłby jeszcze bardziej aromatyczny :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Domowe 5 smaków jest na mojej liście do zrobienia, ale ostatnio z czasem krucho, więc posiłkuję się gotową mieszanką ;)

      Usuń
  9. No jak pieczone to na bank dobre były:-))

    OdpowiedzUsuń
  10. Wpraszam sie na takie bez mrugniecia okiem! Uwielbiam! :)

    Dziekuje za wspolne gotowanie!

    OdpowiedzUsuń
  11. świetne!
    dawno nie jadłam pieczonych pierożków:) muszę nadrobić zaległości;)
    twój farsz bardzo mi się spodobał, na pewno wart jest przygotowania:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ekstra i jaki nietypowy farsz :)

    OdpowiedzUsuń
  13. pieczone pierogi? to ciekawe wyzwanie :) uwielbiam wszystko co mączne ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. hej:)Tomek a może byś mnie poratował podpowiedział co mogłabym zaproponować moim gościom którzy wpadna do mnie w sobote wieczorem bedzzie nas 6:)jakieś szybkie sprawdzone pyszne jedzonko:)ALA

    OdpowiedzUsuń
  15. dzień dobry,
    trafiłam tutaj szukając przepisu na danie z dyni. Przepis na pierogi wydał mi się mało pracochłonny i efektowny. Pierogi wyszły super w smaku, ale za długo je przytrzymałam w piekarniku, bo wydawały się zbyt mało rumiane. Po 30 minutach zaschły na kamień ;-). Porataowałam się sosem dyniowym (dynia, cebula, smietana, przyprawy) i wyszło super! dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się :) Z pieczonymi pierogami to tak bywa, jeśli ciasto jest cienkie to może najpierw wyschnąć zanim się zarumieni. Ale najważniejsze, że całość udało się uratować, w końcu w kuchni potrzeba matką wynalazku :)

      Usuń

Dziękuję za odwiedziny :) Proszę podpisz się, jeśli komentujesz anonimowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...