wtorek, 26 lutego 2013

Bitki wieprzowe

Nie jadłem bitek ze sto lat. Ostatnio w pracy jakoś zeszliśmy na temat jedzenia i na kopytka. Zacząłem wspominać jak to dawno temu, kiedy byłem jeszcze w podstawówce i po szkole chodziłem do dziadków, często na obiad były kopytka właśnie z bitkami wieprzowymi. Nabrałem takiej ochoty na taki zestaw, że nie mogłem się oprzeć. Wprawdzie ostatnio na moim stole króluje kuchnia chińska i zapowiada się na to, że długo jej nic nie zdetronizuje, ale na ten klasyk musiałem zrobić miejsce. Przy pierwszej porcji niestety z kopytek musiałem zrezygnować ze względów czasowych i przede wszystkim braku wczorajszych ziemniaków, ale bitki z ziemniakami są równie smaczne. Przypomniały mi się stare czasy, miło tak czasem wrócić do smaków z dzieciństwa :)


Składniki (3-4 porcje):
750g schabu
2 marchewki
2 cebule
1 pietruszka
kawałek selera
łyżeczka majeranku
5 ziaren ziela angielskiego
2 liście laurowe
kilkanaście ziaren pieprzu
3-4 łyżki mąki
2 łyżki śmietany 18%
sól, pieprz
olej do smażenia
Przygotowanie:
Schab oczyszczamy z żył i błonek, a następnie kroimy w centymetrowe plasterki (u mnie wyszło 9). Każdy kawałek rozbijamy tłuczkiem do mięsa na grubość około pół centymetra. Doprawiamy solą i pieprzem, obtaczamy w mące. Mięso smażymy partiami na dobrze rozgrzanym oleju, żeby zrumieniło się z obu stron. Przyrumienione przekładamy do garnka. Po obsmażeniu wszystkich kawałków na patelnię wrzucamy cebulę, przesmażamy, aż zmięknie i złapie trochę koloru, co doda sosowi smaku. Gdy cebula jest już dobra na patelnię wlewamy kilka łyżek wody i dokładnie zeskrobujemy z dna wszystkie przyklejone resztki. Całość przelewamy do mięsa. Dodajemy pokrojoną w niewielkie kawałki marchewkę, kawałek selera i pietruszkę. Zalewamy woda, tak, żeby przykryła mięso. Można wodę zastąpić bulionem i zrezygnować z dodawania włoszczyzny. Wtedy wystarczy marchewka, która dodaje słodkawego smaku. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, majeranek i pieprz w ziarnach. Doprawiamy solą, pamiętając że sos jeszcze się zredukuje, więc ostateczną słoność regulujemy na sam koniec. Gotujemy na niewielkim ogniu przez około godzinę, aż mięso będzie miękkie. W tym czasie sos powinien zagęścić się od mąki, w której obtoczone było mięso. Dodajemy śmietanę i ostatecznie doprawiamy do smaku. Jeśli sos nie zgęstniał śmietanę trzeba wymieszać z łyżką mąki, dolać zimnej wody, a następnie stopniowo hartować dodając gorący sos. Tak zahartowaną mieszankę wlewamy do sosu i zagotowujemy. 



9 komentarzy:

  1. Jak byłam mała zawsze jadłam ziemniaki z sosem a mięso, ku rozpaczy całej rodziny, zostawało na talerzu ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z dziecństwa pamiętam mięso z takimi sosami:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Obiad jak u Mamy,dzieciństwo mi się przypomniało:)

    OdpowiedzUsuń
  4. bitki - bitkami, ale kopytka to jest TO!
    mam kolegę, który dostał od swojej babci przepis (rodzinną recepturę) na kopytka. Przyznam, że kopytka przygotowane (sam je przygotowuje) wg. tego przepisu uzależniają. Są idealne pod każdym względem. Postaram się zdobyć ten przepis.
    Myślisz, że jest szansa pominąć mąkę? że sos po kilku minutach się zredukuje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Babcine przepisy to jest to, zawsze będą najlepsze :)
      Co do mąki to wydaje mi się, że nie da się całkiem pominąć, schab to chude mięso, nie ma tam żadnych elementów, które mogłyby puścić trochę kleju. Do zagęszczenia wystarcza mąka, w której są kawałki mięsa obtoczone, ale bez tego sos będzie cieniutki.

      Usuń
    2. nie wiem dlaczego, ale unikam mąki (podczas gotowania), jak ognia. Przetestuję opcję bez mąki, zobaczymy co mi wyjdzie :) dam Ci znać!

      Usuń
  5. Halina z niemiec
    Jakie piekne zdjecia az slinka cieknie na ich widok,zawsze jadlam u mojej mamy ona wysmienicie gotowala,szkoda ze juz nic nie skosztuje :-(
    zaraz biore sie do gotowania bitek,dziekuje za przepis.
    Serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Prawilny przepis, przyjacielu :) Chłopaki pod celą aż mlaskali :)

    OdpowiedzUsuń
  7. pychotka! i te ziemniaczki z sosem! reewelka
    pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny :) Proszę podpisz się, jeśli komentujesz anonimowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...